LED technológia

Špecifikácie LED – základné pojmy

Moderné svetelné zdroje, LED alebo žiarivky, získali svoju popularitu predovšetkým vďaka výrazne nižšej spotrebe energie potrebnej na vyprodukovanie svetla. Ich výhoda oproti tradičným žiarovkám sa tým však nekončí. Vďaka úplne novému prístupu k výrobe svetla dostáva užívateľ možnosť vyberať si na základe širokého spektra parametrov podľa svojich potrieb a finančných možností. Tieto parametre sa môžu na prvý pohľad javiť ako zbytočne komplikované, ale pri starostlivom oboznámení sa s nimi užívateľ zistí, že sú jednoduché a môže sa tak tešiť na nové možnosti. Za zmienku stojí aj to, že LED svetelné zdroje sú v súčasnosti veľmi malé a produkujú podstatne menej tepla ako bežné žiarovky alebo halogény. To umožňuje umiestniť ich prakticky kdekoľvek, vrátane priestorov v nábytku, na policiach, v podhľadoch či dokonca v blízkosti vane a sprchy (pri použití 12V). Pozívame vás oboznámiť sa so základnými pojmami technológie LED, aby ste mohli začať využívať nové možnosti.

Ra – CRI – Index farebného podania. Udáva sa v percentách. Slnečné svetlo ma index farebného podania 100 Ra (CRI). Všetky umelé svetelné zdroje sú porovnávané s týmto denným svetlom a vyjadrujú percentuálne zastúpenie všetkých farieb oproti slnku. Hodnoty medzi 80 a 100 sa považujú za veľmi dobré a produkty označené Ra> 80 sú ideálne pre prácu, odpočinok, čítanie a pod. Produkty označené Ra> 70 sú tiež vhodné pre bežné použitie, avšak v menej dôležitých priestoroch, ako napríklad: chodby, kúpeľne, pivnice. Ra (CRI) menšie ako 70 je osvetlenie technické, ktoré nie je vhodné do priestorov dlhšieho pobytu človeka.

Svetelný tok – predstavuje celkové množstvo vyžarovaného svetla od zdroja. Udáva sa v jednotkách lumen (Lm). Svetelný tok je v skutočnosti najdôležitejší parameter, ktorý vypovedá o celkovom výkone zdroja. Čím je hodnota svetelného toku vyššia, tým viac svetla zo zdroja dostávame. Pri výbere svetelného zdroja by sme sa mali riadiť podľa svetelného toku a nie výkonu. Napríklad pre dekoratívne osvetlenie postačuje svetelný tok od 50 – 100 Lm. Pre bežné osvetlenie 300 Lm a viac. Pre porovnanie: Klasická žiarovka o výkone 60W dokáže vyprodukovať svetelný tok cca 600 Lm, rovnaký svetelný tok však vyprodukuje aj LED žiarovka o výkone 7 až 9W.

Životnosť – Každé zariadenie má svoju špecifickú, štatistickú životnosť. Pri svetelných zdrojoch sa udáva v hodinách svietenia. Životnosť klasickej žiarovky je v priemere 1000 h. Pri LED svetelných zdrojoch je to až 30 000 h. To znamená, že LED diódy sú podstatne odolnejšie, čo sa odráža aj na nákladoch, keďže na dosiahnutie porovnateľnej životnosť jednej LED žiarovky je potrebné minimálne 30 klasických žiaroviek.

Výkon – predstavuje množstvo spotrebovanej elektrickej energie zariadením. Po rokoch používania žiaroviek sme si zvykli spájať výkon žiaroviek s jasom. Napríklad ak sme potrebovali veľmi jasné svetlo siahli sme po 100W žiarovke. LED svetelné zdroje sú však oveľa účinnejšie ako klasické žiarovky a teda nie je až také potrebné sledovať ich výkon z hľadiska jasu ani nákladov na spotrebu elektrickej energie. Kvalitu jas LED svetelného zdroja nám presnejšie napovie údaj o svetelnom toku.

Farba svetla (teplota svetla) – biele svetlo môže mať rôznu farbu. Od žltooranžovej (tzv. teplá) až po modro-fialovú (tzv. studenú). Farba svetla je uvádzaná v kelvinoch (K). Inými slovami je to teplota pri ktorej sa teleso rozsvieti na určitú farbu. Napríklad teplota svetla žiaroviek je 2700K teda teplá biela. Halogénové žiarovky majú teplotu okolo 2900K čo je taktiež teplá biela. Odtieň neutrálna biela je okolo 4000K a studená 6500K.Studené farby sú k dispozícii v žiarivkách a LED svetelných zdrojoch. Pre použitie v domácnosti je vhodná teplota 2700 – 3000K teda teplá biela. Studené farby sú vhodné do priemyslu ako technické osvetlenie.

Efektívnosť svetelného zdroja (účinnosť svetelného zdroja) – predstavuje skôr zriedkavý parameter, ktorý si ale vieme vypočítať. Predstavuje celkový svetelný tok produkovaný zdrojom premietnutý do jeho výkonu. Uvádza sa v lumenoch/ watt (Lm/W). Čím je tento pomer vyšší, tým lacnejšie získavame svetlo. Napríklad účinnosť žiarovky je 6-12Lm/W, teda každý W energie obsahuje 6-12 lumenov. Pri LED svetelných zdrojoch máme efektívnosť od 40Lm/W. Vo väčšine prípadov produkujú dnešné LED zdroje až 70-80Lm na každý watt energie, čo je približne 8 krát účinnejšie ako klasické žiarovky. Pri použití LED zdrojov oproti klasickým žiarovkám tak môžeme usporiť na spotrebe energie až 85%.

Stmievateľné / nestmievateľné – Všetky klasické žiarovky sú stmievateľné. V prípade žiariviek a LED svetelných zdrojov to nie je vždy možné. Je to závislé na konštrukcií zdroja svetla. Štandardné LED zdroje nie sú stmievateľné. Treba mať na pamäti, že LED zdroje majú podstatne nižšiu spotrebu energie a preto nie je možné v prípade smievateľných LED zdrojov používať štandardné stmievače. Je potrebné zaobstarať si špeciálne LED stmievače.

Beží na OpenCart • Slovenský preklad z OpenCart.sk Elektro Alica © 2019